26 Temmuz 2012 Perşembe

Mangonun Faydaları Nelerdir ?

Mangonun Faydaları Nelerdir ?

Vitamin deposu mango kanseri de önlüyor
Genellikle Güney Amerikalılarla Meksikalılar tarafından tüketilen ve son zamanlarda Türkiye’de de manav tezgahlarını süslemeye başlayan mango adlı tropikal meyve, vitamin ve fiber bakımından süper bir depo. Normal bir portakal büyüklüğündeki mango meyvesi; bir tas çavdardan daha fazla fiber içeriyor,
ayrıca meyvenin içinde bol miktarda A ve C vitaminleriyle potasyum bulunuyor. Araştırmacılar, tüm bu vitaminlerin dışında, mango meyvesinde anti-kanserojen madde olarak bilinen Beta-keroten’in de önemli miktarda bulunduğunu belirledi. Beta-kerotenin hücrelerin hasar görmesini önlediği ve kolesterolü düşürdüğü biliniyor. Kalın bir kabuğu bulunan ve içindeki lifler sebebiyle, dilim dilim kesilerek yenilebilen mango meyvesi, tropikal tatlılığı sebebiyle Güney derya baykal Amerikalıların en fazla tükettiği meyve olarak biliniyor. Mango, son yıllarda ABD’de de en çok tüketilen meyvelerin başında yer almaya başladı. Orta büyüklükte bir mangoda 190 kalori bulunuyor.
Kendileriyle görüştüğümüz Ziraat mühendisleri; kivinin yetiştiği ortamları seven mango meyvesinin, Türkiye’nin Güney kesimlerinde yetiştirilebileceğini söylediler.
Mangonun faydaları nelerdir? Mangonun faydaları nelerdir? hakkinda aciklamalar Mangonun faydaları nelerdir? konusunda bilgiler.
Paylaş

0 Yorum:

Yorum Gönder