6 Ağustos 2009 Perşembe

Bebek mobilyası almadan önce

Bebek mobilyası almadan önce


Bebeğinize alacağınız bebek mobilyalarında özellikle olması ve olmaması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar eşyaların kurşun içermeyen malzemelerden olması, uçları sivri olmayan yumuşak köşeli tasarımlar olmasına ve mümkünse bel hizasından bağlama imkanının olmasına dikkat edin. Buna ilaveten menteşe ve yayların dışarıda olmamasına küçük parçalara ayrılan malzeme olmamasına ip ve kordon takılmamış olmasına gayret gösterin. Kullanmadan önce üretici firmanın talimatlarını yerine getirin ve aksaklıkları kontrol edin.

- Karyola: Alınacak karyolanın mutlaka “Kalite Onay Belgesi” olmalı, kenarlarındaki çubuklar 4cm.’den geniş olmamasına, tahta kısmında çatlak veya kırık olamamasına, şilte yüksekliğinin ayarlanabilir olmasına, şiltenin yüksekliği maksimum düzeyde iken ve en az parmaklık seviyesindeyken parmaklık yüksekliğinin 44 cm. olmasına, çelik koruyucu çubuklar olmasına; tırtıklı olan parmaklıkların plastik kaplı olmasına ve kırılmamamış olmasına ve altında tekerleklerinin olmasına dikkat edilmesi gerekir. Karyolanın batabilecek çıkıntıları, parçaları olmamasına dikkat edin.

- Karyola şiltesi : Şiltenin saglamlığını ve karyola içine tam oturmasını kontrol edin.

- Tampon: Karyolanın etrafında karyolanın parmaklıklarına en az altı kez bağlantıyla bağlı olması ve tam oturan tampon olması gerekmektedir.

- Beşik : Kolay taşınabilir olmasına dikkat edin. Bebeğinizin ağırlığına dayanabilecek sağlamlıkta olmasına dikkat edin.

- Elbise Değişim yeri : Bebeğinizin üzerini değiştimek için bir masa veya etajere ihtiyacınız olabilir.Bebeğinizin altına serdiğiniz bezin yıkanabilir olmasına ve bebeği tutan kayışlar olmasına, bez saklama yeri olmasına yüksekliğinin uygun olmasına dikkat edilmelidir.

- Etajer: Bebeğin eşyalarını koymak için gereklidir.

- Bebek küveti. Tabanının düz ve kaygan olmamasına, büyüklüğünün yeterli olmasına, bebeğin başını destekleyecek kısmının olmasına kolay taşınabilmesi ve suyunun kolayca boşaltilabilmesine, dikkat ediniz.

- Küvet oturağı : Bebebeğin büyük küvete geçtiği durumda kullanılmalı ve kayışları ve su boşaltma sistemi olmasına dikkat etmelidir.

- Bebek koltuğu : Yeterince büyük olmasına taşınabilir olmasına bel ve bacak arasından bebeği kavramasına dikkat edilmelidir.

- Oyuncak dolabı : Güvenli olması için kenarlarının yumuşak olmasına, kapak ve kenarlarında hava delikleri olmasına, çekmecelerin çocuğun üzerine düşmeyecek biçimde yapılmış olmasına dikkat edin.

Paylaş

0 Yorum:

Yorum Gönder