16 Mart 2009 Pazartesi

Omega 3 ün başlıca faydaları

Omega 3 ün başlıca faydaları

Omega 3 ün başlıca faydalarıOmega 3 yağ asitleri; bağışıklık sistemini güçlendirir, kolestrolü kontrol altında tutar, bebeğin sağlıklı gelişimini destekler, beyin, retina ve cilt hücrelerini yeniler, kansere karşı korur, kalp krizi riskini düşürür, hafızanın gelişmesine yardımcı olur, kan akışını hızlandırır.
Anne karnından itibaren omega 3 yağlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu neden hamilelik döneminde bebeğinizin sağlıklı gelişmesi için omega 3 yağ asitlerini içeren besinlere ağırlık vermeniz gerekmektedir. Ayrıca, beyin sağlığına olumlu etkileri olan omega 3 yağ asitleri, bebeğinizin sayısal zekasının gelişmesine yardımcı olur.
Omega 3 yağ asitleri beyin ve sinir sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Depresyon tedavisinin desteklenmesinde, bunama ve alzheimer riskinin düşürülmesinde, kontrasyon gücünün artırılmasında omega 3 yağlarından faydanılmaktadır.
Cilt hücrelerinin yenilenmesinde önemli bir rolü olan omega 3 yağları sayesinde sağlıklı ve gergin bir cilde sahip olabilirsiniz. Özellikle somon balığında yüksek miktarda omega 3 yağı bulunur. Öğünlerinizde somon ızgara ya da somon buğulamaya yer vererek cildinizin ihtiyaç duyduğu omega 3 yağını karşılayabilirsiniz.
Omega 3 yağ asitleri, menopoz döneminde kadınlarda sıklıkla görülen kemik erimesine karşı koruyucu özelliğe sahiptir. kemiklerde kalsiyum depolanmasına yardımcı olur.
Vücut sağlığı için büyük önem taşıyan omega 3 yağları vücut tarafından üretilmediği için besinlerden karşılanmaktadır.
Somon balığı, uskumru, sardalya, hamsi, ada çayı, kivi, soya filizi, kuru fasulye, kanola yağı, marul, beyaz lahana, brokoli, semizotu, keten tohumu yağı, soya yağı, nohut, mısır ve yeşil yaprak sebzelerde omega 3 yağları bulunmaktadır. Beslenme planınıza bu gıdaları ekleyerek vücudunuz için gerekli omega3 yağ asitleri ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlıklı bir yaşam için her gün 1 gram omega 3 yağ asidi alınmasını tavsiye ediyor.
Paylaş

0 Yorum:

Yorum Gönder