4 Mart 2013 Pazartesi

Çocuklar için tren yapılışı

Çocuklar için tren yapılışı 
 
 
Anne-babalar okulöncesi dönemde ve ilkokul çağlarındaki çocuklarıyla evde hangi etkinliği yapacaklarını bilemez hale geliyor.
Oysa, her evde bulunabilecek atık malzemelerle
çok farklı sanat etkinlikleri yapmak mümkün. Bu işi çok iyi bilen anaokulu öğretmenlerinin rehberliğinde hazırladığımız etkinlik bölümümüzde her hafta yer alacak çalışmaları sadece birer örnek olarak sunuyoruz. Bu el becerileri sayesinde çocukların el ve parmak kasları da gelişecektir.
Gerekli malzemeler
: Tuvalet kâğıdı rulosu, meyve suyu kutusu, Renkli el işi kâğıdı, 4 şişe kapağı, yapıştırıcı, guaj veya sulu boya.
Yapılışı:
Karton rulo, istenen renge boyanır veya el işi kâğıdı ile kaplanır. Meyve suyu kutusu da el işi kâğıdı ile kaplanır. Eli işi kâğıdından iki adet daire kesilir. Rulonun delik olan iki ucuna yapıştırılır. Rulo ve kutu birbirine yapıştırılır. Şişe kapakları da rulonun iki tarafına yapıştırılır. Kutunun ön yüzüne kare şeklinde bir kâğıt yapıştırılarak trenin camı yapılmış olur. Kutunun üstüne yapıştırılacak küçük renkli bir rulo da baca yerine geçer. Treni bire bir bu şekilde yapmak gerekmez. Eldeki farklı malzemeler kullanılarak değişik modeller de üretilebilir. Lokomotifin arkasına kutulardan vagonlar da eklenebilir.
Öneri:
Treni yaparken çocuğunuzla kara, deniz ve hava taşıtları hakkında sohbet edin. Uzakta yaşayan arkadaş ve akrabalara gitmek için hangi taşıtların kullanılabileceğini sorun. Yaptığınız trenlerle bir oyun kurabilir, tren sesi çıkararak eğlenceli bir ortam oluşturabilirsiniz.
Paylaş

0 Yorum:

Yorum Gönder