19 Temmuz 2012 Perşembe

Sağlıklı Sahur Nasıl Yapılır ?

Sağlıklı sahur nasıl yapılır sahurda neler yememiz neler içmemiz gerekir?

SIVI TÜKETMEK ŞART
Sahurlarda standart bir mönüyü uygulamak yerine, vücudunuzun ihtiyaçlarına göre ayarlama yapmanız sağlık açısından daha doğru olur. Sahurda tüketebileceğiniz gıdaları önce üç ana başlık altında toplayalım:
Sıvı gıdalar
Katı gıdalar
Şifalı gıdalar
Sahurda yeteri kadar sıvı gıda tüketmeniz gerekir. Vücudunuzun ihtiyacına göre
içecekleri tek başına veya diğer gruplardan bir tanesine ilave ederek tüketebilirsiniz. Sıvı gıdalar ile diğer gruplar arasında 15-20 dakika olmasına özen gösterin. Sahura kalkar kalkmaz sıvı gıda içerseniz, bu bekleme süresini yemek hazırlarken geçirebilirsiniz.
SIVI GIDALAR
Dr. Sayı, sahurda limonlu su tüketilebileceği gibi ayrıca sulandırılmış, taze sıkılmış sebze ve meyve sularının da gönül rahatlığıyla içilebileceğini belirtiyor. İşte sebze ve meyve suları için birkaç örnek:
Limon+kereviz sapı+salatalık veya su+elma
Zencefil+1 ölçü ıspanak+havuç veya kırmızı turp+limon+zencefil+su (ıspanak yerine semizotu veya maydanoz da kullanılabilir)
Elma+havuç+su
Limon+greyfurt+su
KATI GIDALAR
Kahvaltı: İşlenmemiş ve tuzlu olmayan zeytin, kahvaltıda öncelikli olarak tercih edilmeli. Yanında kızarmış tam tahıllı organik ekmek, kuruyemiş ve salata tüketebilirsiniz. Zeytini, yumurta-peynir-yoğurtla beraber tüketmenizde de sakınca yoktur. Yumurta, peynir, yoğurt seçeneklerinden biri salata ile beraber tüketilebilir.
Yemek: Yemekler hafif olmalıdır. Zeytinyağlı yemekler tercih edilebilir. Sahurdan sonra uyuyacaksanız, sulu gıdalar tüketmek daha iyi bir seçim olacaktır.
ŞİFALI GIDALAR
Meyve ve beraberinde çiğ kuruyemiş
Hurma veya incir, beraberinde kuruyemiş
Besin değeri yüksek, sindirilmesi kolay çorba
Bir kase yoğurt. Yoğurdun üzerine bir çorba kaşığı çörek otu veya keten tohumu ya da kuruyemiş ilave edebilirsiniz.
KIZARMIŞ EKMEK
Limon ve zeytinyağı soslu salata ile yanında kızarmış tam tahıllı organik ekmek tüketebilirsiniz.
1 çorba kaşığı balı tek başına ya da tereyağlı, kızarmış tam tahıllı organik ekmekle tüketebilirsiniz.
1 çorba kaşığı keten tohumunu öğüttükten sonra tek başına veya bir çorba kaşığı bal ile beraber yiyebilirsiniz. Keten tohumunun yanında mutlaka bir bardak su için. Su; bağırsak hareketlerini uyarmaya yardımcı olur ve kabızlığı engeller. Aksi takdirde keten tohumu, bağırsak duvarlarına yapışır ve kabızlığa sebep olur.
Keten tohumu tüketerek Ramazan boyunca Omega-3′ün iltihap önleyici, damar açıcı, kansere karşı koruyucu etkilerinden faydalanmış olursunuz.
CEVİZ, FINDIK, BADEM YİYİN
Sahur sofrası hafif bir kahvaltı gibi olmalı ama yine kişinin ihtiyaç duyduğu karbonhidratproteinyağ, vitamin ve mineralleri içermelidir. Yani hem sindirimi kolay hem de tok tutan özellikte olmalıdır. Yağlı tohumlar, besinlerin mideden geçiş hızını yavaşlatır ve tokluğun uzamasına neden olur. Bu nedenle sahurda ceviz, fındık, badem gibi yağlıtohumlardan belli miktarlarda tüketebilirsiniz.
BESİNLERDEN YARARLANMAK İÇİN
Posa tüketimini artırmak, sahur için önemli bir ipucudur. Besinlerden daha fazla yararlanmak için;
Çiğ tüketilebilen sebzeleri çiğ tüketin.
Kuru baklagillere ağırlık verin.
Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih etmek sağlığınız için daha faydalı.
Meyve suları yerine meyvelerin kendisini tüketin.
Yemeklerinizi mümkün olduğunca buharda haşlanmış sebzelerle servis edin.
Zaman zaman kahvaltılık gevreklere de yer verin.
Kaynak: sabah.com.tr

Paylaş

0 Yorum:

Yorum Gönder