10 Haziran 2010 Perşembe

Güzel olmak ve çikolata arasındaki ilişki

Güzel olmak ve çikolata arasındaki ilişki :)

http://www.maximiles.com.tr/maximiles/images/gurme/cikolata/sivi_cikolata.jpg
Kim demiş çikolata sivilce yapar diye. Bırakın cilde zarar vermeyi artık kozmetik dünyasının baş tacı konumunda.
Çikolata neresinden bakarsanız bakın sihirli etkilere sahip. Her geçen gün yeni bir faydası keşfedilen çikolatayla ilgili son keşiflerden biriyse cilt üzerindeki olumlu etkileri. Örneğin; bitter çikolatada bulunan kakao (içeriğindeki flavanol maddesi sayesinde) cildinizin dokusunu güzelleştiriyor kan akışını düzenliyor.

Hatta güneş ışıklarının zararlı etkilerine karşı cildinizi belli bir ölçüde korumaya da yardımcı. Çikolatanın içeriğindeki kakao yağı çok iyi bir nemlendirici. Cildi yumuşatmakla kalmıyor derin olmayan kırışıklıkları giderebiliyor. Amerika'da yapılan bir araştırma tüm bunları doğrular nitelikte.

Araştırmada bir grup kadına 12 hafta boyunca her gün bitter çikolata (flavanol miktarı 329 mg) yedirildi.

Çalışma sonunda öncesiyle kıyaslandığında kadınların çok daha az cilt kuruluğu çektikleri ciltlerinin daha yumuşak ve pürüzsüz olduğu gözlemlendi.

Ayrıca düzenli kan akışı sayesinde ciltlerinin alt tabakalarının kalınlaştığı ve güneşe karşı daha korumalı bir hale geldiği görüldü.

Çikolatanın olumlu etkilerinin farkında olan kozmetik firmaları da boş durmuyor. Son zamanlarda çikolatalı bakım ürünlerine sıkça rastlıyoruz. Bu ürünlerde çikolata soya ve badem gibi bitkisel yağlarla birleştiriliyor ve etkisi artırılıyor. Spa ve güzellik merkezleri de çikolatayı sıkça kullanıyor. Sıcak çikolatayla yapılan vücut maskelerini deneyenler bunun son derece iyi geldiğini söylüyorlar.


Çikolatada bulunan polifenoller cildi besliyor, pembemsi güzel bir renk almasını sağlıyor.
Paylaş

0 Yorum:

Yorum Gönder