29 Ocak 2010 Cuma

Resimli çiçek motifli şal ve yapılışının ayrıntılı anlatımı

Resimli çiçek motifli şal ve yapılışının ayrıntılı anlatımı


Angora Yün Tığ No: 4.5
Kafes Yapımı: 10 zincir ile bir yuvarlak yapılıp 5 zincir çekilir.Yanına tığın başına 3 kez dolanıp beşte çıkılarak bir beşli trabzan yapılıp, 12 zincir çekilir.Tekrar göbeğe batılarak 2 adet yanyana beşli trabzan yapılır.12 zincir çekilir.Tekrar 2 adet göbeğe beşli trabzan yapılır ve 5 zincir +5′li trabzan +12 zincir ile en üst sıra 50 kafes oluncaya dek örülür ve kafes tamamlanır.
Çiçek yapımı :10 zincir ile 1 göbek yapılır.10 zincir çekilir,tığın başına 2 kez dolanıp 4′lü trabzanla 7 yuva oluşturulur.Bu 7 yuvaya (3 zincir ve 5 adet üçlü trabzan ile 7 yaprak oluşturulur.Yaprakların arkasına altışar zincir sıra ile çekilip birer yuva daha oluşturulur.İlk yuvadan 12 zincir çekilip yanına zincir uzunluğunda 6 adet örümcek aralarında bir zincir ile çekilir.Yapılan bu yaprak daha önce hazırladığımız kafesin en alt noktasından itibaren bir çiçek 4 kafesin köşelerine gelecek şekilde yerleştirilir.Toplam 13 çiçek ile şal biter.
Derya Baykal
Paylaş

1 yorum:

  1. Ben bu kafes yapımını bir türlü anlayamadım. Örneğin başlangıcından itibaren sıra sıra şemayla gösterir misiniz? 2-3 sıra olsa yeter zaten. Çok güzel olmuş. Elinize sağlık.

    YanıtlaSil